Największe skutki smogu

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat znacznie wzrosła liczba zgonów w Polsce. Osoby podejmujące się analizy przyczyn tej sytuacji jasno wskazują na to, że główną przyczyną jest zła jakość powietrza. Prowadzi to tego smog, który niestety zatruwa codziennie życie wielu ludzi. Jego poziom jest znacznie wyższy w zimowych miesiącach, kiedy trwa okres grzewczy.

Największe skutki smogu

Czy smog zabija?

Niestety, wszystko wskazuje na to, że wzrost zgonów w ciągu każdego roku ma bezpośredni związek ze smogiem. W Polsce stężenie smogu jest coraz większe, kiedyś dotyczyło to głównie miast położonych na południu. Obecnie problem istnieje w całym kraju, z roku na rok jest coraz gorzej. Największy uszczerbek na zdrowiu w wyniku działania smogu ponoszą drogi oddechowe, dlatego zaleca się unikania aktywności fizycznej na zewnątrz, gdy stężenie smogu jest zdecydowanie za wysokie. Trucizna w tej postaci dosłownie niszczy ludzki organizm, szkodliwe związki szybko przedostają się do krwioobiegu. W ten sposób cały organizm odczuwa tego skutki.

Na co najbardziej szkodzi smog?

Najwięcej dolegliwości w wyniku szkodliwego działania smogu pojawia się w drogach oddechowych, których odporność niestety spada. Skutkiem są często powracające infekcje, każda kolejna jest trudniejsza do wyleczenia, wiele osób wymaga nawet hospitalizacji. Równie poszkodowany jest cały układ krążenia, w którym pojawia się mnóstwo powikłań, takich jak zaburzenia rytmu serca, niewydolność krążeniowa oraz udary mózgu. Wdychając ogromne ilości smogu uszkodzeniom ulega również układ nerwowy, dochodzi do problemów z neuronami oraz mózgiem. W efekcie tego wzrasta zachorowalność na Parkinsona oraz Alzheimera. W ostatnich latach zauważalna stała się tendencja wcześniejszych porodów oraz związana z tym mniejsza masa rodzących się dzieci. Największą plagą jednak są nowotwory, które dotykają ludzi w każdym wieku, również niemowlęta. Jeżeli w najbliższym czasie rząd nie wprowadzi restrykcyjnych przepisów, skutki mogą być fatalne. Zwiększy się nie tylko umieralność, ale również skala zagrożenia dla przyszłych pokoleń.