Esperal – co warto wiedzieć o słynnej wszywce?

Esperal to oficjalna nazwa medyczna tzw. wszywki alkoholowej, która jest stosowana u osób uzależnionych od alkoholu. Już na samym wstępie warto zaznaczyć, że niestety nie istnieje żaden, cudowny środek leczniczy, który jest w stanie skutecznie wyleczyć uzależnienie od alkoholu. Esperal, pomimo swojej popularności i skuteczności, powinien być więc zawsze traktowany jako terapia wspomagająca, która przy współpracy pacjenta z terapeutą oraz jego silnej woli, jest w stanie pomóc zerwać z nałogiem.

Czym jest Esperal? Na czym polega terapia z jego zastosowaniem?

Esperal jest silnym środkiem farmaceutycznym, który umieszcza się pod skórą. Występuje w formie tabletek, których głównym składnikiem jest disulfiram – substancja chemiczna mająca zdolność do blokowania procesu rozkładania się alkoholu w organizmie. Osoby, które mają wszywkę i sięgną nawet po niewielką ilość alkoholu, muszą liczyć się z bardzo negatywną reakcją ich organizmu – Esperal daje takie objawy, jak m. in. wymioty, ból głowy, kołatanie serca, bezdech i inne. W efekcie osoba walcząca z nałogiem zniechęca się do spożywania alkoholu, co może stanowić ważny element jej indywidualnej terapii.

Esperal zaburza metabolizowanie alkoholu, który normalnie bezobjawowo rozkłada się w organizmie. Wszywka alkoholowa jest jedną z często stosowanych na życzenie pacjentów metod wspomagających leczenie choroby alkoholowej. Jej zastosowanie wywołuje w głowie pacjenta nieprzyjemne skojarzenia z alkoholem oraz pozwala stopniowo wyjść z nałogu. Jej działanie nie jest jednak lecznicze – bazuje głównie na strachu przed negatywną reakcją organizmu na alkohol. Aby Esperal przyniósł oczekiwane efekty, niezbędna jest silna motywacja pacjenta – to on musi chcieć wyjść z nałogi, a wszywka ma mu jedynie pomagać w chwilach słabości oraz być dodatkowym elementem leczenia choroby alkoholowej.

Esperal – co warto wiedzieć o słynnej wszywce?

Esperal we Wrocławiu – gdzie się po niego zgłosić?

Z terapii Esperalem może skorzystać każda dorosła osoba, która chce zwiększyć swoje szanse na wyjście z uzależnienia od alkoholu. Ze względu na sposób działania, Esperal we Wrocławiu powinien być oferowany jedynie w specjalistycznych gabinetach lekarskich. Jego umieszczeniem w organizmie pacjenta zajmuje się chirurg, który za pomocą skalpela wprowadza preparat pod skórę pacjenta. Wszywka najczęściej zostaje umiejscowiona w niewidocznym miejscu – w okolicy pośladków lub łopatki. Zabieg jest wykonywany pod znieczuleniem miejscowym i trwa ok. 30 min.

Obecnie we Wrocławiu działa sporo gabinetów oferujących Esperal. Warto wybierać profesjonalne kliniki, które w cenę wszywki wliczają także przed zabiegową konsultację lekarską, niezbędną w celu doboru odpowiedniej dawki preparatu oraz stwierdzenia braku przeciwwskazań do jego zastosowania. Działanie Esperalu wynosi od 8 do 12 miesięcy. Po upływie tego czasu pacjenci wymagający dodatkowego wspomagania mogą zdecydować się na ponowny zabieg, a ci, którym dzięki pracy nad sobą i wsparciu ze strony Esperalu, udało się zerwać z nałogiem, nie robić nic.

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem Czas na Zdrowie oferującym esperal Wrocław.