Lampa sollux w fizykoterapii i nie tylko

Leczenie światłem jest dobrze znane i praktykowane od wieków. Obecnie daje lepsze rezultaty niż kiedykolwiek, ze względu na zastosowanie coraz nowocześniejszych technologii oraz wiedzę medyczną dotyczącą działania promieni świetlnych. Warto przyjrzeć się np. lampie sollux, wykorzystywanej w gabinetach medycznych i fizykoterapeutycznych. Jak działa taka lampa i do czego przydaje się podczas rehabilitacji?

Czym jest lampa sollux?

Wspomniana lampa sollux to urządzenie elektryczne emitujące 2 rodzaje światła – białe widzialne i podczerwone niewidzialne. Ponadto, producenci dołączają do lamp filtry w różnych kolorach, dzięki którym istnieje możliwość wygenerowania również światła o innej częstotliwości. Najczęściej spotykane filtry to takie, które wyodrębniają światło: fioletowe, niebieskie lub czerwone.

Lecznicze urządzenie emitujące światło zwykle znajduje wiele zastosowań. Podobnie jest w tym przypadku. W zależności od celu terapii potrzebne jest światło o innej częstotliwości. W przypadku fizykoterapii zwykle stosuje się światło czerwone. Wzmaga ono wchłanianie się wysięków, przez co często zaleca się naświetlanie krótko po zabiegach. Ponadto, dzięki oddziaływaniu światła czerwonego udaje się nieco niwelować blizny, co jednak następuje po upływie dłuższego czasu od operacji.

Lampa sollux w fizykoterapii i nie tylko

Warto mieć na uwadze, że poza fizykoterapią, omawiana lampa również znajduje wiele zastosowań. Wykorzystują ją lekarze, można także korzystać z niej w domu samodzielnie. Lampa leczy na przykład dolegliwości skórne, takie jak trądzik, czy ślady po oparzeniach. Specjaliści stosują naświetlenia w chorobach zatok oraz przy rwie kulszowej. To tylko część długiej listy zastosowań lampy, która nie robi nic oprócz generowania światła.

Zalecenia dla pacjentów

Lekarz, mający doświadczenie w przeprowadzaniu naświetleń, wie doskonale, w jaki sposób wykonywać je w przypadku poszczególnych dolegliwości. Jednak wiele osób stosuje lampę samodzielnie, bez stałego nadzoru lekarza. Warto zatem pokrótce przedstawić, jak należy to robić.

Zgodnie z zaleceniami profesjonalistów lampę należy ustawić w odległości ok. 30 cm od ciała. Niemniej jednak odległość ta może być mniejsza lub większa w przypadku niektórych schorzeń. Zwykle pojedyncza sesja trwa nie dłużej niż 30 minut i jest powtarzana raz dziennie. Częstsze naświetlanie jest dozwolone, jednak trzeba być bardzo ostrożnym, aby uniknąć poparzeń i innych skutków ubocznych terapii. Niezwykle istotne jest, aby ustawiać odpowiednie natężenie działania lampy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że każdy ma nieco inną tolerancję na silne naświetlenia. Światło emitowane przez urządzenie nie powinno w każdym razie powodować bólu, ani nawet żadnej nieprzyjemności.