Cukrzyca typu 2. Czym się objawia i jak się ją leczy?

Cukrzyca typu 2 to jedna z najczęściej występujących chorób na świecie. Najważniejsze jest jej szybkie zdiagnozowanie oraz wdrożenie prawidłowego leczenia, które jest warunkiem uniknięcia groźnych powikłań. Choroba ta rozwijać się może bowiem całymi latami, a jej objawy ulegać stopniowemu nasileniu. Co powinno nas skłonić do przeprowadzenia badań kontrolnych w jaki sposób obecnie leczy się cukrzycę typu 2?

Wczesne objawy, które mogą świadczyć o rozwoju cukrzycy typu 2

Jako że objawy towarzyszące rozwojowi cukrzycy typu 2 nie pojawiają się nagle tylko systematycznie zwiększają się w czasie, należy zwracać uwagę na każdy niepokojący sygnał, który wysyła nasz organizm. Szczególną uwagę powinna zwrócić nadmierna suchość w ustach oraz wzmożone uczucie pragnienia i zapotrzebowania na płyny. Niepokojące jest również zwiększenie częstotliwości wizyt w toalecie.

Wszystkie te objawy mogą być bowiem spowodowane wysokim stężeniem glukozy we krwi, który organizm chce wyrównać poprzez otrzymywanie większych ilości płynów. Jeśli symptomy te utrzymują się od dłuższego czasu i nie ma innych przyczyn ich występowania, należy udać się do lekarza rodzinnego i poprosić o skierowanie na badanie stężenia cukru we krwi. Wstępne badanie można wykonać także samodzielnie w domu za pomocą glukometru oraz porównać uzyskane wyniki z obowiązującymi normami.

Cukrzyca typu 2. Czym się objawia i jak się ją leczy?

Późne objawy choroby, czyli do czego może prowadzić długo nieleczona cukrzyca typu 2?

Cukrzyca typ 2, która rozwija się w organizmie przez dłuższy czas, niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Utrzymujące się latami podwyższone stężenie cukru we krwi prowadzi bowiem do stopniowego uszkadzania małych naczyń tętniczych zlokalizowanych np. w obrębie gałki ocznej. W efekcie wzrok chorego ulega stopniowemu pogarszaniu się.

Rozwijająca się przez dłuższy czas hiperglikemia prowadzi także do neuropatii, czyli zmian w obrębie układu nerwowego. Chorzy na cukrzycę typu 2 często skarżą się na takie dolegliwości, jak m. in. mrowienie kończyn, zaniki czucia powierzchniowego i głębokiego oraz osłabienie siły mięśni.

Cukrzyca typ 2 negatywnie wpływa również na zdolność organizmu do regeneracji. Osoby chorujące na to schorzenie cierpią z powodu trudno gojących się ran, które łatwiej ulegają także zakażeniu. Poprzez zaburzenia czucia pacjenci często nie odczuwają bowiem bólu w obrębie zmienionych chorobowo miejsc, przez co są szczególnie narażeni na zachorowanie np. na tzw. stopę cukrzycową.

Jak obecnie jest leczona cukrzyca typ 2?

Podstawowym zaleceniem dla osób ze stwierdzoną cukrzycą typu 2 jest zmiana stylu życia. Chorzy muszą przestrzegać zasad prawidłowej i zbilansowanej diety oraz zadbać o regularną, dopasowaną do ich stanu zdrowia oraz wieku aktywność fizyczną. Zaleca się także unikanie spożywania alkoholu oraz rzucenie palenia.

Aktualnie cukrzyca typ 2 jest leczona także za pomocą odpowiednich leków, które mają na celu utrzymywanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Duże znaczenie dla zachowania dobrego stanu zdrowia ma także regularne mierzenie stężenia glukozy za pomocą glukometru.