Urazy ręki – do kogo się udać?

Urazy ręki, to bardzo często spotykany problem, wśród wielu ludzi. Nawet drobne prace domowe mogą wywołać drobny uraz, który z czasem może przerodzić się w znacznie większy problem. Oczywiście, jak ogólnie wiadomo, zawsze lepiej jest zapobiegać takim wypadkom, niż je leczyć.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Na to pytanie próbuje sobie odpowiedzieć sporo ludzi. Często bagatelizujemy nasze kontuzje, uważając, że zapewnie za kilka dni opuchlizna zejdzie i problem samoistnie zniknie. Rzeczywistość jest jednak zdecydowanie inna. Zdarza się, że poprzez uderzenie, nasza kość ręki zostanie pęknięta lub złamana, a pomimo tego- ból nie będzie zbyt alarmujący. Dopiero po kilku dniach, kiedy uraz będzie się pogłębiał, a opuchlizna stanie się coraz bardziej widoczna, będzie to dla nas sygnał alarmowy, mówiący o konieczności ingerencji medycznej. Zapewne dopiero wtedy zgłosimy się do lekarza. Niestety, wówczas może już być za późno i nasza ręka, w efekcie końcowym wyląduje w gipsie.

Czy należy korzystać z lekarza specjalisty?

W przypadku urazów ręki zawsze należy udać się bezpośrednio do lekarza chirurga, lub ortopedy. Jeżeli nie jest to możliwe, warto uzyskać, chociażby skierowanie, do poradni ortopedyczno– urazowej, od naszego lekarza rodzinnego. W ten sposób mamy szanse na szybkie zlikwidowanie przykrej kontuzji, która często uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie. Należy pamiętać o tym, że urazy powinny być leczone tylko przez lekarzy, którzy wykształcili się w danej specjalizacji. To właśnie oni znakomicie znają anatomię danej części ciała pacjenta i podejmą odpowiednie metody leczenia.

Urazy ręki – do kogo się udać?

Co robić w przypadku urazu ręki?

W momencie, gdy wiemy, że nasza ręka uległa poważnej kontuzji (np. złamanie), należy niezwłocznie zgłosić się na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Tam, lekarze z ostrego dyżuru, odpowiednio zabezpieczą rękę, aby uraz się nie powiększał i by nie przysparzał dodatkowej dawki bólu. Następnie otrzymamy skierowanie do lekarza specjalisty, który już fachowym okiem dobierze najlepsze sposoby leczenia.

Najważniejszą kwestią przy urazach ręki jest to, aby ich nie ignorować. Częste lekceważenie takich urazów może doprowadzić do problemów w przyszłości, które będą bardzo trudne do wyleczenia, a zapewne każdemu z nas zależy, by w podeszłym wieku cieszyć się dobrym zdrowiem.