Na co zwrócić uwagę kupując materac do spania?

Sen to kilka godzin regeneracji dla ciała oraz umysłu. Jego niedobór powoduje rozdrażnienie i brak koncentracji. Niewyspane ciało jest osłabione i bardziej podatne na infekcje, dlatego zakup odpowiedniego materaca do spania jest niezmiernie ważny. Dobrze dobrany materac znakomicie wpływa na codzienne funkcjonowanie.

Który materac jest najlepszy?

To pytanie zadaje sobie każdy konsument przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Nie można jednogłośnie stwierdzić, który materac spełni wszystkie oczekiwania kupujących, gdyż każdy z nich ma inne potrzeby. Jedni zadowolą się twardym materacem, inni preferują tańszy produkt. Oto, na co warto zwrócić uwagę, kupując materac:

Stelaż łóżka

To do niego należy dopasować odpowiedni materac. Tutaj z pewnością przyda się pomoc eksperta, który doradzi, jaki materac powinien znaleźć się na konkretnym stelażu. Źle dobrany produkt może wypaczać się i zwyczajnie się zdeformować, co ma niemały wpływ na komfort snu.

Materiały

Oczywiście każdy producent będzie zachwalał materiały i jakość wykonania swoich produktów. Przy zakupie materaca warto wziąć pod lupę dokładnie każdy składnik, którego użyto do produkcji przedmiotu. Klienta powinny zainteresować przede wszystkim pokrowiec, wkład oraz klej, jaki użyto na łączeniach. Dobrze, gdy materac posiada atesty spełniające rygorystyczne normy – kupujący ma pewność, że materac jest także bezpieczny dla dzieci.

Twardość

Materac musi być dobrany do masy ciała, aby zapewnić śpiącemu właściwe podparcie kręgosłupa. Jego twardość zależy też od tego, w jakiej pozycji kupujący śpi najczęściej. Osoby śpiące na plecach powinny wybrać twardszy model, natomiast ci, którzy śpią na boku czy na brzuchu – bardziej miękki. Kwestia twardość i masy ciała konsumenta jest rzeczą względną. Osoby, których waga znacznie się różni, będą zupełnie inaczej odczuwać jakość snu na takim samym modelu materaca.

Na co zwrócić uwagę kupując materac do spania?

Gwarancja

Jeszcze przed zakupem warto wiedzieć, że materac należy wymieniać co kilka lat. Dobrej jakości materace objęte są wieloletnią gwarancją, która wystarcza na cały czas użytkowania produktu. Warto jednak zwrócić uwagę, czy gwarancja dotyczy całego materaca, czy tylko niektórych jego elementów. Średni czas udzielania gwarancji przez producentów wynosi około 7-10 lat.

Pokrowiec

Zdejmowany pokrowiec zdecydowanie ułatwi utrzymanie materaca w czystości. Producenci oferują różnego rodzaju zdejmowane pokrowce, które dodatkowo przysłużą się zdrowiu. Niektóre z nich mogą zawierać jony srebra, które działają bakteriobójczo, można też spotkać pokrowce nasączone olejkami eterycznymi lub posiadające piankę dopasowującą się do kształtu ciała w zależności od jego temperatury.

Cena

Materace wykonane przy użyciu nowoczesnej technologii są znacznie droższe. Do ich produkcji używa się innowacyjnych surowców o właściwościach zdrowotnych, co wymaga wielu rąk do pracy. Jeśli klient może pozwolić sobie na zakup materaca wysokiej klasy, może mieć pewność, że przełoży się to na zdrowy sen, jego najwyższą jakość, a także codzienną porcję witalności.