Zdrowe odżywianie się to też woda! Co powinniśmy o niej wiedzieć?

Zdrowy tryb życia i zdrowe odżywianie się to często dbanie o konkretne posiłki czy produkty. Bardzo często pomijamy jednak wodę, która odgrywa niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Co zatem powinniśmy wiedzieć o wodzie, poruszając temat zdrowego trybu życia i odżywiania się? Jak powinniśmy oraz w jakiej ilości spożywać dziennie wodę? Dlaczego jest ona tak ważna? Odpowiedzi na pytania przedstawiamy poniżej.

Zdrowe odżywianie się to też woda! Co powinniśmy o niej wiedzieć?

 

Woda w organizmie

Woda jest niezwykle ważna w naszym organizmie, gdyż stanowi 92% krwi i 75% mięśni. Ogólnie woda stanowi 60%-70% masy człowieka dlatego dbanie o nią jest tak ważne. Woda jest też obecna w każdym naszym organie w większym lub mniejszym stopniu. Stanowi ona też większa część mózgu czy ok. 20% kości.

Dlaczego woda jest tak ważna?

Pierwszym powodem, dla którego woda w naszym organizmie jest tak ważna to pomoc w utrzymywaniu odpowiedniej temperatury ciała. Pomaga ona w procesie detoksykacji i pozbywania się toksyn z naszego organizmu. Jeśli te zalegałyby w dużej ilości w naszym ciele, czulibyśmy się po prostu źle, a nasz organizm byłby mniej wydajny. Dzięki odpowiedniemu stanowi wody naszym ciele korzystne substancje odżywcze wchłaniają się znacznie łatwiej i szybciej.

Jak i ile jej spożywać?

Jedną z najważniejszych kwestii jest dostarczanie odpowiedniej ilości wody do naszego organizmu. Dziennie powinniśmy dostarczać jej ok. 2 litry. Warto pić ją również małymi porcjami tak, aby nie dopuścić do uczucia pragnienia. Stan taki jest już oznaką częściowego odwodnienia. Wypicie jednorazowo dwulitrowej butelki wody z pewnością nie będzie korzystne i efektywne dla naszego ciała. Wodę należy szczególnie uzupełnić po treningach np. wizycie na siłowni czy po bieganiu, aby nie dopuścić do odwodnienia. Zdecydowanie warto też pić wody mineralne, które jak sama nazwa wskazuje, zawierają odpowiednie ilości minerałów, a nie wody źródlane, które nie mają gwarancji ilości tych korzystnych substancji.

Porada: Osoby z chorobami układu krążenia np. nadciśnieniem powinny unikać wody o dużej zawartości sodu.