Naturalne sposoby na oczyszczenie wątroby

Wątroba to organ, który ma do spełnienia wiele ważnych zadań, jednym z najbardziej istotnych wydaje się zaś odtruwanie naszego organizmu. Jest w stanie pozostawić w nim przydatne sytuacje eliminując jednocześnie te, które mogą być uznane za szczególnie szkodliwe.

Ma spore możliwości regeneracyjne, czasem jednak potrzebuje odrobiny naszej pomocy. To zresztą narząd, który bez wątpienia można określić mianem szczególnie pracowitego. Ma do spełnienia nawet kilkaset różnych funkcji, wśród nich zaś warto wymieć choćby filtrację krwi oraz neutralizację toksyn. To ona magazynuje żelazo i witaminy, potem zaś uwalnia je w zależności od aktualnych potrzeb. Jest również centralnym punktem zajmującym się zarówno wytwarzaniem, jak i wydzielaniem żółci. Odpowiada za prawidłowy metabolizm tłuszczów, białek i węglowodanów, nic więc dziwnego, że raz na jakiś czas przyda się jej detoksykacja.

Wątroba nie zawsze pracuje tak, jak moglibyśmy tego od niej oczekiwać, nie ma przy tym jednego tylko czynnika, który miałby na to wpływ. Najczęściej wspomina się w tym kontekście o naszych własnych złych nawykach, nie da się bowiem ukryć, że nie sprzyja jej zarówno picie alkoholu, jak i pożywienie, które obfituje w tłuszcze nasycone i węglowodany. Obciążenie stanowią dla niej również leki zwłaszcza, jeśli są przyjmowane w nadmiarze, może się przy tym okazać, że nie będzie radziła sobie najlepiej także z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi.

To organ, który często reaguje także na brak równowagi emocjonalnej, nie radzi sobie więc najlepiej ani z wysokim poziomem gniewu, ani z nadmiernym stresem. Jeśli wątroba jest zanieczyszczona, często daje nam o tym znać, choć wysyłane przez nią sygnały nie zawsze są rozpoznawane prawidłowo. Najczęściej pojawia się suchość, której towarzyszy uczucie goryczy w ustach łatwe do odkrycia zwłaszcza zaraz po przebudzeniu. Niepokoić powinien nas także nieświeży oddech zwłaszcza, jeśli w tym samym czasie odkrywamy, że spód naszego języka jest pokryty nalotem – białawym lub żółtym.

Naturalne sposoby na oczyszczenie wątroby

Objawy problemów z wątrobą

Także zmiany na ciele mogą nam sugerować, że kondycja wątroby nie jest najlepsza. Tu warto wspomnieć choćby o nowych brodawkach i znamionach na skórze zwłaszcza, jeśli te ostatnie mają brązowy odcień. Niepokoić powinny też brązowe plamy na końcówkach włosów oraz zimna i wilgotna skóra tak na samych rękach, jak i na całym ciele. Jeśli chcemy oczyścić wątrobę w naturalny sposób, w pierwszej kolejności powinniśmy zainteresować się odpowiednią dietą. Na szczęście, ta wcale nie jest tak wymagająca, jak obawia się tego wiele osób. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na zawartość naszej lodówki, powinno więc znaleźć się w niej miejsce choćby dla owoców cytrusowych, winogron i bananów. Pomocne mogą okazać się także zielone warzywa i przyprawy.

Łatwo można się zorientować, że mamy do czynienia z dietą, która jest nie tylko zdrowa, ale i wyjątkowo smaczna. Pamiętajmy też, że bardzo ważnym składnikiem diety wątrobowej pozostaje woda. To, ile powinniśmy pić, zależy w dużej mierze od naszych indywidualnych predyspozycji, dbajmy jednak o to, aby przyjmować przynajmniej osiem jej szklanek. Pomocne mogą okazać się głodówki, te jednak należy podejmować wyłącznie po konsultacji z lekarzem, który wykluczy istnienie ewentualnych przeciwwskazań. Nie można też zapominać o tym, jak duży wpływ na naszą wątrobę mają zioła. Tu pomaga choćby napar z mniszka lekarskiego pity przed snem, pomocny może jednak okazać się również korzeń karczocha. Dzięki takiej miksturze komórki wątroby regenerują się, my zaś odczuwamy korzystne zmiany w układzie trawiennym.