Leczenie kanałowe-jak dzisiaj wygląda?

 

Leczenie kanałowe (endodontyczne) jest niezbędne wtedy, gdy nieleczona przez długi czas próchnica prowadzi do trwałego zapalenia miazgi zębowej. Kiedyś leczenie kanałowe było bardzo bolesne. W wielu przypadkach pacjenci decydowali się na usunięcie zęba. Jednak warto powalczyć o każdego z nich.

Wskazania do leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe pozwala naprawić i uratować poważnie uszkodzony lub chory ząb. Zabieg polega na usunięciu uszkodzonego obszaru zęba (miazgi), oczyszczeniu i dezynfekcji, a następnie wypełnieniu i uszczelnienie. Do najczęstszych problemów z miazgą możemy zaliczyć:

  • pęknięty ząb,
  • głębokie ubytki,
  • wielokrotne leczenie zębów,
  • uraz.

Termin leczenie kanałowe pochodzi od czyszczenia kanałów, znajdujących się w zębie. Tego typu leczenie jest niezbędne, gdy:

  • nerw lub miazga zęba zostają zainfekowane,
  • pojawia się stan zapalny w wyniku długo nieleczonej próchnicy,
  • pęknięty ząb,
  • ułamany ząb.

Tylko dentysta może ustalić, czy leczenie kanałowe rozwiąże nasz problem.

 Leczenie kanałowe-jak dzisiaj wygląda? 

Ile kosztuje leczenia kanałowe?

Cena zabiegu jest uzależniona od ilości kanałów, które trzeba wyleczyć. Dlatego leczenie zębów z jednym korzeniem jest tańsze od leczenia zębów posiadających więcej korzeni. Ważne jest też to, w jakim gabinecie będzie przeprowadzany zabieg i jakie jest doświadczenie lekarza. Na ostateczną cenę wpływa też stosowana technologia i dodatkowe usługi diagnostyczne.

Czy leczenia kanałowe boli?

Pacjent znieczulany jest miejscowo. Dlatego nie powinno go bardzo boleć. Ponadto ząb bez żywej miazgi nie jest już unerwiony. Nerwy nie przewodzą impulsów bólowych.

 Leczenie kanałowe-jak dzisiaj wygląda? 

Jak przebiega zabieg?

Jeśli lekarz podejrzewa, że leczenie kanałowe będzie niezbędne, najpierw wykona zdjęcie rentgenowskie. Wtedy będzie wiedzieć, który ząb trzeba leczyć. Następnie znieczula pacjenta miejscowo. Wbrew powszechnemu przekonaniu, leczenia kanałowe nie jest bolesne od plombowania. Później robi otwór w odpowiednim miejscu i usuwa chore miazgi zęba. Na koniec wypełnia otwarte korzenie właściwym materiałem (gutaperkowym) i utwardza. Po leczeniu pamiętaj o starannej higienie jamy ustnej.