Jak wyglądają początki pracy stomatologa?

Decydując się na własną praktykę stomatologiczną, zastanów się najpierw, czym dokładnie chcesz się zająć. Ukierunkuj się na konkretną dziedzinę. Na studiach możesz się jeszcze wahać, jaką specjalizację wybrać. W dużej mierze dlatego, że nie masz do czynienia z nowoczesną stomatologią. Na szczęście przywrócony staż po studiach, który może nam później ułatwić wybór.

Staż po studiach

Przy wybieraniu stażu po studiach stoisz przed dylematem: gabinet na NFZ (dużo umówionych pacjentów i często niższe standardy usług) czy prywatny (nowoczesna technologia i nowatorskie metody leczenia, niestety zwykle jest mało pacjentów). Decydując się na pierwszą opcję, możesz zdobyć większe doświadczenie. Jednak często przyswajasz złe nawyki, których trudno się później oduczyć. Wybierając nowoczesny gabinet stomatologiczny, możesz nie nabyć tak dużego doświadczenia jak w państwowej placówce. Jednak korzystając z nowoczesnych technologii i metod pracy, łatwiej wybierzesz specjalizację.

Oczywiście na początku stażu zaczniesz od podstawowych zabiegów, które musi przyswoić każdy stomatolog. Jednak po pewnym czasie, możesz się skupić na określonym obszarze stomatologii.

 Jak wyglądają początki pracy stomatologa?

Praca po stażu

Na początku kariery zatrudnij się więcej niż w jednym miejscu. Najlepiej zdecyduj się na jeden gabinet wyłącznie prywatny. Oprócz tego przyjmuj też na NFZ przynajmniej kilka godzin tygodniowo. W ten sposób poznasz nowoczesne technologie i metody, ale także nabędziesz cennego doświadczenia. Poznasz też trudne przypadki. Często pacjenci na NFZ są bardziej wdzięczni za pomoc. Nauczysz się sposobu nawiązania kontaktu z pacjentami. Poznasz ich lepiej i będziesz wiedział, czego się boją.

 Jak wyglądają początki pracy stomatologa?

Zarobki nowego stomatologa

Na pewno warto pracować na kontrakt. Wtedy stawka ustalana jest procentowo. Jeśli masz tylko taką możliwość, nie wybieraj umowy o pracę. Przy przejściu później na kontrakt możesz mieć problem z niższą stawką ZUS.

Procent na kontrakcie jest bardzo różny. Najczęściej waha się od 20 do 50%. Pamiętaj, że im wyższe ceny w gabinecie, tym mniejszy procent. Najlepiej wybrać gabinet dentystyczny, który oferuje 30-40%. Zwróć również uwagę, co zapewnia gabinet, a o co musisz zadbać sam. W niektórych gabinetach, stomatolog płaci % koszt niektórych materiałów.

Ustal już na samym początku zakres swoich obowiązków. Wtedy nie będziesz wykorzystywany. Będziesz też wiedział, za co konkretnie jesteś odpowiedzialny. Ustal zasady urlopu. Poszukaj gabinetu, który potwierdza przybycie pacjentów. Wtedy nie będziesz czekał na pacjentów, którzy zrezygnowali z wizyty. Warto ponegocjować z pracodawcą, aby stawka była liczana od obrotu, a nie od godzin spędzanych w gabinecie.

Istotne jest to, aby pracodawca ułatwił Ci rozwój zawodowy. Bądź pokorny i zdawaj sobie sprawę, że na początku nie masz doświadczenia i prawie nic nie umiesz. Dlatego, jeśli pracodawca Cię o to prosi, weź nadgodziny, zastąp kolegę w razie potrzeby. Pokazuj, że zależy Ci na przyswojeniu nowych umiejętności.

Artykuł przygotowany przy współpracy serwisu Indexmedica - dobry dentysta Kraków więcej na Indexmedica.com.pl