Badania profilaktyczne

Mimo coraz bardziej zaawansowanym technologiom w zakresie medycyny wiele osób zapada na śmiertelne choroby. Często niestety doprowadzają do tego zaniedbania w wykonywaniu regularnych badań profilaktycznych. Gdyby społeczeństwo miało większą świadomość istoty podejmowania takich działań, umieralność z pewnością prezentowałaby się na niższym poziomie.

Badania profilaktyczne – przepis na zdrowie

Wczesne wykrycie większości chorób jest zabezpieczone największą gwarancją pełnego wyleczenia w dość krótkim czasie. Zapobiega się również ewentualnym powikłaniom wykrytej choroby. Jednak często ludzie boją się usłyszeć o diagnozie, wolą żyć w błogiej nieświadomości o stanie organów wewnątrz ciała. Najczęściej udajemy się do lekarza, gdy pojawiają się uporczywe dolegliwości, w takich przypadkach często diagnozowane są już daleko idące zmiany. Regularne kontrolowanie stanu zdrowia dotyczy zaledwie 44% kobiet, a przecież wykonywanie cytologii, czy mammografii jest całkowicie bezbolesne. W wielu przypadkach wykryte zmiany zdążyły już przenieść się w inne miejsca, wówczas ma się do czynienia z nowotworami złośliwymi. Szanse na wyleczenie drastycznie spadają, w niektórych przypadkach do zera – w dość krótkim czasie.

Badania profilaktyczne

Wykonywanie testów przesiewowych

Wykonywanie ogólnych badań zaleca się co najmniej raz w roku, częstotliwość ta powinna rosnąć wraz z wiekiem. Gdy ma się do czynienia z obciążeniami genetycznymi, należy zachować szczególną ostrożność, gdyż ryzyko jest wtedy znacznie większe. Istnieją również specjalne wskazania do wykonywania badań prenatalnych, skierowanie otrzymuje obecnie każda kobieta spodziewająca się dziecka. Dzięki takim badaniom lekarz może stwierdzić wystarczająco wcześnie niepokojące zmiany, których leczenie można rozpocząć jeszcze na etapie ciąży. Wszelkie badania profilaktyczne można obecnie wykonywać w każdej placówce medycznej, miejsce wykonania testów przesiewowych oraz konieczne warunki można każdorazowo sprawdzić na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.