Na czym polega artroskopowa rekonstrukcja kolana?

Artroskopia kolana jest mało inwazyjną technika. Pozwala chirurgowi i ortopedzie na wnikliwą ocenę i w większości przypadków na leczenie szeregu problemów, wpływających na staw kolanowy. Podczas zabiegu wykonywane jest małe nacięcie lub szczelina w chorym stawie. Następnie lekarz wkłada małą kamerę i oświetla przestrzeń wewnętrzną. Zdjęcia zrobione przez kamerę są wyświetlane na ekranie na bloku operacyjnym.

Kilka słów wprowadzenia

Wiele osób zna już tę technikę. Jednak może nas dziwić fakt, że pierwsza artroskopowa ocena kolana miała miejsce już w 1918 roku. Jednak bez właściwego oświetlenia zabieg był mało skuteczny. Dopiero w latach 70 i 80 ubiegłego wieku ta technika stała się naprawdę pożyteczna. Dzisiaj, dzięki dostępności zaawansowanego sprzętu, artroskopia jest powszechnie stosowana, zwłaszcza jeśli chodzi o kolano.

Na czym polega artroskopowa rekonstrukcja kolana?

Podstawowe zalety

Podstawową zaletą, jaką zapewnia artroskopia jest możliwość zobaczenia dokładnie sytuacji w stawie. W przeszłości uzyskanie dostępu do niektórych obszarów wymagało artrotomii. Był to zabieg, w którym wykonywano otwarte nacięcie. Stosowano go najczęściej w przypadku zwichnięcia rzepki lub kolana. Procedura wymagała dodatkowego urazu kolana i niosła ze sobą ryzyko dodatkowych uszkodzeń stawu.

Natomiast badanie artroskopowe stawu kolanowego zwykle powoduje niewielkie uszkodzenia otaczających tkanek miękkich. Wielu chirurgów i ortopedów nadal korzysta z RTG i rezonansu magnetycznego, aby zgromadzić istotne informacje wstępne. Jednak wielu specjalistów twierdzi, że artroskopia jest najlepszym dostępnym narzędziem diagnostycznym. Dostarcza informacji, które nie byłyby dostępne w wyniku innych badań.

Na czym polega artroskopowa rekonstrukcja kolana?

Częste urazy kolana

Rekonstrukcja acl i naprawa uszkodzonej łąkotki należą do najczęściej wykonywanych zabiegów artroskopowych. W kolanie te struktury pełnią różne funkcje. ACL pomaga stabilizować i wspierać staw. W kolanie są dwie łąkotki. Te chrząstki w kształcie litery C pomagają chronić chrząstkę stawową, podszewkę kości, która pozwala im płynnie przesuwać się w czasie ruchu. Uraz lub utrata chrząstki stawowej skutkuje zapaleniem stawów. Te części kolana działają również jako amortyzatory, rozkładając obciążenie na kolano.

Urazy zarówno ACL, jak i łąkotek są powszechne, szczególnie u sportowców. Rozdarte łąkotki są częstym problemem u starszych pacjentów w wyniku zwyrodnienia stawów. Często obie dolegliwości występują razem. Pacjent z uszkodzonym ACL jest bardziej narażony na kontuzję łąkotki. Statystyki pokazują, że u ponad 60% pacjentów ze zdiagnozowanym problemem z ACL występuje również rozdarcie łąkotki.

Niektóre urazy ACL i łąkotki nie muszą być leczone chirurgicznie. Wystarczy wówczas odpoczynek, fizjoterapia i mniejsza aktywność. Jednak młoda aktywna osoba rezygnując z rekonstrukcji kolana lub leczenia łąkotki musi się liczyć z utrzymującą niestabilnością i bólem w kolanie. Może to doprowadzić do zwyrodnieniowego zapalenia stawów, a w konsekwencji do znaczącej modyfikacji swoich aktywności sportowych. Dlatego warto skonsultować się ze specjalistą, który dobierze odpowiednie metody leczenia.

Artykuł przygotowany przy współpracy z serwisem Sportoklinik.pl - rekonstrukcja acl w Krakowie.