Jak działa materac przeciwodleżynowy i dlaczego warto w niego zainwestować?

Materac przeciwodleżynowy to specjalistyczny sprzęt medyczny, który znacząco podnosi komfort życia osób obłożnie chorych oraz ludzi, który z powodu stanu swojego zdrowia większość czasu spędzają w pozycji leżącej. Zakup materaca przeciwodleżynowego nie należy do najmniejszych wydatków jednak warto go kupić, gdyż stanowi on najlepszą inwestycję w zdrowie i dobre samopoczucie leżącej osoby.

Materac przeciwodleżynowy i jego rola w profilaktyce odleżyn

Materac przeciwodleżynowy to specjalistyczny sprzęt medyczny, którego najważniejszym zadaniem jest zapobieganie powstawaniu odleżyn oraz dalszych powikłań z nimi związanych. Akcesoria tego typu najczęściej stosowane są u osób, które większość dnia spędzają w łóżku. Takie osoby ze względu na swój stan zdrowia najczęściej nie są w stanie samodzielnie zmieniać pozycji ciała. Z tego powodu są szczególnie narażone na powstawanie bolesnych odleżyn.

Osoby zdrowe, które nie mają problemów z poruszaniem się, mogą samodzielnie zmieniać swoją pozycję podczas snu i wypoczynku. W naturalny sposób zapobiega to wywieraniu nacisku przez zbyt długi czas na jedno miejsce i tym samym powstawaniu odleżyn. Osoby obłożnie chore i sparaliżowane niestety nie są w stanie samodzielnie zadbać o ten aspekt. Lekarze zalecają więc, aby opiekunowie zmieniali pozycję ich ciała co ok. 4 godziny. Niestety nie zawsze jest to możliwe, w efekcie czego pojawiają się bolesne odleżyny.

Odleżyny to głębokie rany tworzące się na ciele, które powstają w wyniku długotrwałego ucisku tkanek oraz ich niedotlenienia. Najczęściej pojawiają się w okolicach łopatek, bioder, kości ogonowej oraz łokci i pięt. Nie należy ich bagatelizować, gdyż są nie tylko bardzo bolesne dla osoby chorej, ale także mogą bezpośrednio zagrażać jej życiu. Najlepszym sposobem na zapobieganie odleżynom jest dbanie o regularne zmiany pozycji ciała oraz korzystanie ze specjalnego materaca przeciwodleżynowego.

Jak działa materac przeciwodleżynowy i dlaczego warto w niego zainwestować?

Jak działa materac przeciwodleżynowy? Najważniejsze korzyści z jego używania

Materace zapobiegające odleżynom posiadają specyficzną konstrukcję, która zapewnia ciału chorego delikatny masaż stymulujący pracę tkanek. Stosowana w nich technika zmiennociśnieniowa pozwala na naprzemienne uciskanie tkanek stykających się z powierzchnią materaca. Dzięki temu są one stale pobudzane oraz dochodzi do nich powietrze, co zapobiega powstawaniu odleżyn oraz gwarantuje wyższy komfort spędzania czasu w pozycji leżącej. Materac przeciwodleżynowy znacząco ułatwia także opiekę nad osobą obłożnie chorą, gdyż pozwala na ograniczenie do niezbędnego minimum częstotliwości zmian jej ułożenia ciała.

Korzystanie z materaca przeciwodleżynowego pozytywnie wpływa na krążenie krwi oraz pracę tkanek. Oprócz tego, materac tego typu niweluje także dolegliwości bólowe, na które często skarżą się osoby sparaliżowane. Delikatne pulsacyjne ruchy materaca rozluźniają napięte mięsnie i stawy zapewniając choremu komfortowy i zdrowy wypoczynek. Dobrej jakości materac przeciwodleżynowy sprzyja także utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała oraz optymalnego poziomu nawilżenia skóry, co zapobiega odleżynom tworzącym się najczęściej w obrębie spoconych i wilgotnych rejonów ciała.