Jak zadbać o oczy?

Zdrowe i zadbane oczy to jedna z najładniejszych cech całego ciała, o jakie można się postarać. Nie jest to jednak takie proste, tutaj trzeba właściwej pielęgnacji.

Wielką pomocą jest tutaj oczywiście sam makijaż, ale to nie wszystko, co można zdziałać dla swoich oczu. Problemem jest skóra wokół oczu. Jest ona stosunkowo cienka i delikatna, a na tkanki wspierające jej działanie jest po prostu bardzo mało miejsca. Dlatego tak wielkie znaczenie ma wykonywanie makijażu i jego prawidłowe zmywanie, dzięki czemu można zapobiegać osłabianiu i uszkadzaniu tkanek znajdujących się w bezpośredniej okolicy oczu. Trzeba pamiętać, że wyjątkowo złym pomysłem jest zmywanie makijażu za pomocą wody z mydłem, która w dużym stopniu wysusza skórę.

Znacznie lepszym sposobem na usuwanie makijażu są specjalne płatki kosmetyczne fabrycznie nasycone środkami do demakijażu. W ich przypadku także należy działać ostrożnie, by skóra nie była naciągana.

Kiedy już cały makijaż zostanie dokładnie usunięty, twarz należ jeszcze raz umyć i na oczy oraz pod oczy nałożyć specjalne, łatwo wchłaniające się kremy. Ilość dostępnych na rynku kremów do oczu jest bardzo duża i część z nich wywołuje tak zwany efekt pęcznienia. Skóra pod oczami w wyniku ich działania staje się lekko opuchnięta, co poprawia jej jędrność i sprawia, że skóra wygląda na gładką. Jest to jednak tylko złudzenie, bo kiedy tylko krem przestanie działać, wysuszona jego działaniem skóra prezentuje się jeszcze gorzej.

Jak zadbać o oczy?

Ćwicz oczy

Okolice oczu także są umięśnione, więc nie powinno się zapominać o ich właściwej gimnastyce. Wzmacnia ona gałki oczne i ogólnie poprawia jakość otaczających je tkanek. Ćwiczenia na gałki oczne nie są specjalnie skomplikowane i można je wykonywać bez żadnego dodatkowego przygotowania. Najprostsze z nich polega na zamknięciu oczu, a potem próbie spojrzenia najpierw w lewo, potem w prawo, a na końcu w dół. Po serii takich ruchów zaczynamy wykonywać ruchy okrężne w lewo i następnie w drugą stronę. Kiedy odczujemy lekkie zmęczenie, możemy zrobić krótką przerwę, otworzyć oczy i wykonać te same ruchy jeszcze raz, tym razem przy otwartych oczach.

Kolejne ćwiczenie polega na spojrzeniu maksymalnie w górę, odczekaniu dziesięciu sekund i zamknięciu oczu. Jeśli to ćwiczenie powoduje marszczenie się czoła, należy raczej z niego zrezygnować.

Jeszcze inny problem z oczami to charakterystyczne worki pojawiające się pod nimi, kłopot przede wszystkim pań. Niestety, nie jest to kwestia, z którą można sobie zazwyczaj poradzić poprzez jakiś trik, suplement czy gimnastykę. W większości wypadków worki pod oczami wywoływane są przez poważne zaburzenia pracy organizmu, najczęściej kłopoty z nerkami lub układem krążenia. Można oczywiście zmniejszać widoczność worków poprzez stosowanie odpowiednich kremów, ale jest to dalece niewystarczające działanie i trzeba się skonsultować z lekarzem.

W sytuacjach, kiedy worki pod oczami nie są powodowane poważnymi schorzeniami, a zwykłym przemęczeniem, można spróbować okładów z rozmarynku, które powinny całkiem dobrze pomóc.