Zespół suchego oka – jak zadbać o wzrok?

Wielogodzinna praca przed monitorem, suche powietrze, spaliny – niezwykle łatwo można doprowadzić do nadwyrężenia wzroku. Oczy stają się zmęczone, pojawia się nieostre widzenie oraz uczucie ciała obcego w oku. Jak skutecznie zaradzić suchym oczom każdego dnia?

Odpowiednie warunki pracy

Prawidłowa organizacja miejsca pracy pozwoli ograniczyć przykre skutki zespołu suchego oka. W pomieszczeniu warto zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza. Suche powietrze powoduje parowanie filmu łzowego, czego efektem jest pieczenie i swędzenie oczu. Należy więc podjąć kroki mające za zadanie ograniczyć nieprzyjemne skutki wielogodzinnej pracy przed monitorem. Można do tego celu skorzystać ze starej, sprawdzonej metody, polegającej na rozwieszaniu wilgotnych ręczników na kaloryferze, lub zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza.

Mrugaj!

Udowodniono, że świadome mruganie zapobiega przesuszeniu śluzówek. Każdorazowe mrugnięcie pokrywa gałkę oczną filmem łzowym, co pozwoli zapobiec charakterystycznym dla zespołu suchego oka dolegliwościom. Jeśli uczucie suchości oka mimo wszystko nie znika, warto zaopatrzyć się w krople do oczu o właściwościach nawilżających. Szeroka gama takich produktów dostępna jest w każdej aptece.

Zespół suchego oka – jak zadbać o wzrok?

Dieta dla oczu

Sposób odżywiania się ma niemałe znaczenie dla kondycji całego ciała. Istotną kwestią jest nawodnienie organizmu od wewnątrz. Wypijanie dwóch litrów wody dziennie z pewnością uchroni oczy przed utratą wilgoci. Do produkcji łez niezbędne są kwasy tłuszczowe Omega-3, których bogate źródło znajduje się w nasionach lnu oraz w niektórych rybach.

Warto pamiętać, że palenie tytoniu, spożywanie kofeiny i alkoholu negatywnie wpływa na śluzówki oczu.

Ćwiczenia – szybka ulga dla zmęczonych oczu

Oczom też należy się gimnastyka. Wykonanie poniższych ćwiczeń spowoduje wzmocnienie mięśni wokół oczu oraz nawilżenie gałek ocznych cieczą łzową:

  • Zakreślanie kółek oczami – wprawi w ruch mięśnie oka i sprawi, że filtr łzowy rozprowadzi się równomiernie po powierzchni gałek. Wystarczy zakreślić po 5 kółek w każdą stronę
  • Palming – ćwiczenie to relaksuje napięte mięśnie wokół oczu. Należy pocierać dłońmi o siebie tak długo, aż staną się przyjemnie ciepłe. Tak rozgrzane dłonie należy umieścić na zamkniętych powiekach na kilkanaście sekund. Ćwiczenie można powtórzyć kilka razy, do momentu rozluźnienia skóry wokół oczu

Soczewki kontaktowe

Częstych podrażnień oczu można uniknąć stosując szkła kontaktowe. Zapewniają nie tylko komfort codziennego użytkowania, lecz gwarantują także optymalny poziom nawilżenia i natlenienia oczu. Wybierając soczewki, warto zwrócić uwagę nie tylko na powyższe parametry, lecz także na ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Trafnym wyborem są soczewki acuvue oasys, zachwalane przez szerokie grono użytkowników, w tym także alergików. Soczewki można nosić zarówno w trybie dziennym, jak i ciągłym (bez konieczności zdejmowania na noc). Stały poziom nawilżenia zapewnia technologia Hydraclear, dzięki której użytkowanie soczewek w każdym trybie jest praktycznie niewyczuwalne.