Na czym polega praca kardiologa? Wyjątkowy zawód!

Jednymi z chorób, na jakie najczęściej cierpią Polacy, są choroby układu naczyniowo-sercowego. Ich leczeniem zajmują się kardiolodzy. Popyt na ich usługi jest w naszym kraju bardzo duży. Warto zatem wiedzieć, czym dokładnie zajmują się tacy specjaliści i kiedy należy złożyć wizytę w gabinecie kardiologicznym.

Kim jest kardiolog?

Kardiolog jest lekarzem specjalizującym się w chorobach oraz wadach wrodzonych serca i układu krążenia. W Polsce kardiologów szkoli się w ramach takich specjalizacji jak kardiologia i kardiologia dziecięca. W obrębie kardiologii wyróżnia się natomiast kilka podspecjalizacji. Są to: kardiologia nieinwazyjna, inwazyjna, chirurgiczna oraz hipertensjologia zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem nadciśnienia tętniczego krwi. Każdy, kto chce zostać kardiologiem, musi ukończyć studia medyczne i zrobić odpowiednią specjalizację. Kształcenie zajmuje wiele lat, niemniej jest to zawód cieszący się w Polsce ogromnym poważaniem – zwłaszcza że zapotrzebowanie na tych specjalistów stale rośnie.

Czym zajmuje się kardiolog?

Zakres działań podejmowanych przez kardiologa jest bardzo szeroki. Diagnozuje on nabyte i wrodzone choroby serca i naczyń krwionośnych, a następnie – w zależności od postawionej diagnozy – dobiera on do konkretnego pacjenta metody leczenia oraz rehabilitacji. Ponadto do zadań kardiologa należy przeprowadzanie badań i zabiegów takich jak m.in.: EKG, echokardiografia, scyntygrafia, cewnikowanie serca, koronarografia, RTG klatki piersiowej, echo serca, rezonans magnetyczny MRI, echokardiograficzna próba obciążeniowa, test pochyleniowy, elektrokardiograficzny test wysiłkowy etc. Niejednokrotnie konieczne jest wdrożenie operacyjnego leczenia wspomnianych chorób – tym zajmują się kardiochirurdzy. Oprócz tego kardiolodzy sprawują nad pacjentami podstawową intensywną opiekę medyczną. Współpracują także z lekarzami specjalizującymi się w innych dziedzinach medycyny. Owocem tej współpracy są wskazówki, dzięki którym możliwe jest skuteczniejsze leczenie chorób serca i układu krążenia oraz usprawnianie technik operacyjnych.

Na czym polega praca kardiologa? Wyjątkowy zawód!

Kiedy zgłosić się do kardiologa?

W ramach profilaktyki do kardiologa warto pójść chociaż raz na parę lat. Po ukończeniu 50. roku życia takie wizyty powinny stać się systematyczne – raz w roku to absolutne minimum. Oczywiście są sytuacje, kiedy z wizytą nie wolno zwlekać. Dzieje się tak w przypadku m.in. wrażenia ucisku w klatce piersiowej, bólu w klatce piersiowej, duszności występujących nawet po niezbyt intensywnym wysiłku fizycznym, nieregularnego bicia serca czy powtarzających się omdleń i zasłabnięć. Żadnego z tych objawów nie wolno bagatelizować.

Gdzie leczyć się kardiologicznie w okolicach Krakowa?

Osoby zamieszkujące niedaleko Krakowa mogą zdecydować się na profesjonalne usługi, jakie świadczy kardiolog w Zielonkach. Zapewnia on kompleksową diagnostykę oraz leczenie chorób serca i naczyń krwionośnych. Leczenie u wysoko wykwalifikowanego specjalisty zawsze daje najlepsze rezultaty – nie można z tym jednak zwlekać.