Co to jest bunioniette, czym się objawia i jak je leczyć?

Co to jest bunioniette, czym się objawia i jak je leczyć?

Bunioniette jest to deformacja zauważana w bocznej części stopy. Tego typu zniekształcenie, w przeciwieństwie do haluksów, występuje po zewnętrznej stronie stopy w okolicach paliczka. Zaobserwować można wtedy charakterystyczną wypukłość V palca, który odchyla się, zaburzając oś kości i wywołując przy tym ból.

Objawy

Charakterystycznymi objawami występowania tego zaburzenia są wypukłości i deformacje bocznej części stopy wraz z towarzyszącym im bólem lub dyskomfortem odczuwanym przez pacjenta. W okolicy deformacji może również wystąpić zgrubienie i zaczerwienienie naskórka, obrzęk a nawet uszkodzenia skóry. Zalecana jest w takiej sytuacji specjalistyczna konsultacja lekarska (np. ortopeda Kraków).

Przyczyny bunioniette

Są różne przyczyny występowania tego rodzaju deformacji. Najczęściej występują w wyniku noszenia obuwia z wąskimi czubkami, bowiem zbyt ciasne ułożenie palców w obuwiu, wywołuje ucisk, który stopniowo prowadzi do zniekształceń stopy. Pod tym względem, bunioniette częściej występuje u kobiet. Kolejnym powodem występowania schorzenia jest nieprawidłowa postawa. Częste naciski i przeciążenia bocznej części stopy, występujące np. w siadzie „po turecku”, będą sprzyjać poszerzaniu się deformacji. Jeśli w rodzinie występowały odchylenia V kości śródstopia, to szansa na pojawienie się ich w następnym pokoleniu wzrasta. Przypadłość może być również wrodzona. Wtedy warto, by deformacji przyjrzał się ortopeda Kraków.

Co to jest bunioniette, czym się objawia i jak je leczyć?

Sposoby leczenia nieinwazyjnego

W pierwszej kolejności, niezbędne jest wyeliminowanie z życia codziennego elementów, które mają wpływ na pogłębianie deformacji. Kobiety powinny unikać noszenia butów na wysokim obcasie. Zalecane jest korzystanie z obuwia z szerokimi czubkami, które nie wywołuje ucisków na obszar stóp dotknięty zmianami chorobowymi. Można również zastosować wkładki ortopedyczne. Osoby z nadwagą powinny postarać się o większą kontrolę masy ciała. Do zmniejszenia dolegliwości bólowych zaleca się stosowanie chłodnych okładów oraz zabiegów z dziedziny fizykoterapii. Lekarz ortopeda Kraków może również zalecić stosowanie leków doustnych. Kluczowe w leczeniu jest przestrzeganie przez pacjenta powyższych zaleceń, dzięki czemu zwiększą się jego szanse na spowolnienie rozwoju choroby, a co za tym idzie również ograniczenie bólu i dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu.

Leczenie operacyjne - ortopeda Kraków

W sytuacji, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi zadowalających rezultatów lub deformacja jest w zaawansowanym stadium, niezbędne jest poddanie pacjenta operacji, która przede wszystkim zniweluje ból, a ponadto poprawi estetykę stopy. Technika zabiegu dostosowywana jest indywidualnie do pacjenta po wnikliwym przeanalizowaniu stopnia występującej u niego deformacji.

Postępowanie pooperacyjne

Pacjent w okresie rekonwalescencji powinien wdrożyć odpowiednią formę rehabilitacji, która usprawni powrót do zdrowia. W niektórych przypadkach wystarczy jedynie wykonywać zalecane ćwiczenia w zaciszu własnego domu.