Pierwsza wizyta u dentysty

O zęby należy dbać od samego początku. Mycie ich powinno rozpocząć się już w wieku niemowlęcym.  O higienie jamy ustnej warto pomyśleć już od momentu pojawienia się pierwszego ząbka. Dla dzieci przeznaczone są odpowiednie szczoteczki oraz pasty do zębów dostosowane do wieku. Istnieją również specjalne sylikonowe szczoteczki, które opiekun zakłada na palec i masuje dziąsła niemowlaka. Warto od najmłodszych lat edukować dzieci w zakresie higieny jamy ustnej. Na pewno zaprocentuje to w ich dorosłym życiu oraz pozwoli uniknąć problemów z nadmierną próchnicą w dzieciństwie. Dzieci uczą się przez naśladowanie, dlatego dobrym rozwiązaniem jest wspólne szczotkowanie. Dziecko, które od najmłodszych lat jest oswajane ze szczoteczka i pastą do zębów wpoi sobie nawyk właściwego dbania o zęby w przyszłości

Niezbędnym elementem w odpowiedniej higienie jamy ustnej są wizyty u dentysty. Dla małego dziecka na pierwsze spotkanie ze stomatologiem dobrze wybrać osobę z odpowiednim podejściem., Tak by nie zrazić do dalszych wizyt. Dentysta dziecięcy powinien przede wszystkim umieć dobrze komunikować się z najmłodszymi oraz odznaczać się wyrozumiałością i cierpliwością. Warto zdecydować się na sprawdzony gabinet stomatologiczny, który zapewnia miła i przyjazną atmosferę. Przed pierwszą wizytą warto nieco przybliżyć dziecku zawód dentysty. W tym celu pomocne mogą okazać się: książeczki, malowanki czy zabawa w stomatologa. Warto nie przekazywać dziecku złych emocji. Dzieci doskonale potrafią wyczuć stres i zdenerwowanie.

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologiczny to wyzwanie zarówno dla dzieci jak i ich rodziców. Według Polskiego Stowarzyszenia Stomatologii Dziecięcej pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna odbyć się już nawet miedzy 6 a 12 miesiącem życia a więc w momencie, kiedy pojawia się pierwszy ząb. Taka wizyta ma na celu głównie przeprowadzenie wywiadu z rodzicami i przekazanie im odpowiedniej wiedzy oraz oswojenia dziecka z gabinetem stomatologicznym. Jeżeli nie istnieją specjalne przesłanki to na takiej wizycie nie ma konieczności zaglądania do buzi maluszka. Pierwsza wizyta, na której dentysta oceni stan i ułożenie zębów oraz sprawdzi czy dziecko nie posiada wady zgryzu powinna się natomiast odbyć miedzy 18 a 24 miesiącem życia.

Pierwsza wizyta u dentysty