Woda- jakie ma znaczenie dla naszego organizmu i dlaczego warto ją pić?

Nasz organizm potrzebuje wody. Odpowiednie nawodnienie ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia i samopoczucia. Ciało dorosłego człowieka, aż w 60-70% składa się z wody, a dziecka nawet w 75%. Woda w naszym organizmie ma, więc kluczowe znaczenie i zapewnia prawidłowe jego funkcjonowanie.

Dlaczego warto pić wodę?

Wodę powinniśmy pić już od najmłodszych lat. Należy przyzwyczajać dzieci do wybierania wody zamiast słodkich napojów gazowanych, ponieważ ma to duże znaczenie dla ich przyszłego zdrowia, chociażby jako profilaktyka walki z otyłością. Woda to płyn, który nie zawiera żadnych zbędnych dodatków, a przede wszystkim pozbawiona jest jakiegokolwiek cukru. Decydując się na picie wody nie dostarczamy naszemu organizmowi niepotrzebnych, dodatkowych kalorii. Warto pamiętać, że to właśnie woda dostarcza nam cenne składniki mineralne takie jak: potas, sód, magnez, wapń. Jest to płyn, który najlepiej ze wszystkich gasi pragnienie. Woda oczyszcza nas organizm ze szkodliwych substancji i toksyn. Spożywanie wody wpływa również na regulację temperatury ciała, dlatego należy o niej pamiętać zwłaszcza w upalne dni.

Dlaczego organizm musi być odpowiednio nawodniony?

                Dorosły człowiek powinien dostarczyć do swojego organizmu około dwóch litrów wody dziennie, do tej ilości wlicza się także wodę pobraną z pokarmów. Odpowiednie nawodnienie pozytywnie wpływa na metabolizm oraz na pracę wątroby i jelit. Woda jest, więc konieczna do prawidłowego przebiegu procesu trawienia. Musimy spożywać ją regularnie, ponieważ nasz organizm nie jest w stanie jej magazynować w większych ilościach. Jeżeli spożywamy niewystarczające ilości wody może dojść do bardzo groźnego w skutkach odwodnienia organizmu. Ale nawet niewielkie niedostatki wody negatywnie wpływają na nasze funkcjonowanie, jesteśmy wówczas bardziej zmęczeni i senni, co przekłada się na złe samopoczucie. Bez wody nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować warto o tym pamiętać i często sięgać po nią w każdym czasie. Picie wody to inwestycja w zdrowie.

Woda- jakie ma znaczenie dla naszego organizmu i dlaczego warto ją pić?