Sposoby radzenia sobie z migreną

Kiedy pacjent ma silne bóle glowy, a prowadzone badania neurologiczne, laryngologiczne czy okulistyczne nie będą miały odstępstw od normy, diagnozą może być migrena. Jej nieprzyjemne objawy w pewnym stopniu będą łagodzić domowe sposoby, jednak wiele cenniejsze będzie wsparcie lekarskie, by wybrać odpowiednie środki farmakologiczne, które będą pozwalały na kontrolowanie choroby.

OBJAWY TOWARZYSZĄCE MIGRENIE

W czasie ataku migreny będziemy mieli odczucie skupionego w jednym miejscu silnego bólu pulsującego, który może być nasilony w trakcie aktywności fizycznej. Obok tego pojawić się może światłowstręt, a także nadwrażliwości na dźwięki czy zapachy. Mogą pojawiać się nudności oraz wymioty. Niekiedy zdarza się, że przed migreną kilka dni pojawia się tak zwana aura czyli przykre mrowienie, drętwienie skóry, problemy z mroczkami, niedowład rąk czy problemy z mówieniem. Ataki migreny sa w dużej mierze powiązane z uwarunkowaniami genetycznymi. Osoby, których krewni mieli tą przypadłość są narażeni dwa razy bardziej.

DZIAŁANIA ZAPOBIEGAWCZE

Podstawowa sprawa to odpowiednie rozpoznanie i usunięcie czynników, które mogą powodować pojawienie się bólu. Jeśli wiemy, że jesteśmy narażeni na pojawienie się migreny to powinnismy unikać spożywania kofeiny, dużej ilości czekolady czy czerwonego mięsa. Niebezpieczne są również sztuczne słodziki, wzmacniacze smaku. Istotna będzie ilość pokarmów jakie w ciągu dnia będziemy przyjmować. Negatywny wpływ ma uczucie głodu jak i przejedzenie. Warto sprawdzać jak organizm reaguje na konkretne produkty. Jeśli po zjedzeniu danej rzeczy pojawia się ból głowy czy mdłości to lepiej takie produkty ze swojej diety usuwać. Lekkostrawne posiłki powinno się przyjmować regularnie i w małych ilościach. Warto będzie unikać zimnych oraz mrożonych produktów, szczególnie przy wysokich temperaturach. Trzeba także pamiętać o nawodnieniu, zbyt mała ilość płynów może powodować ból.

Sposoby radzenia sobie z migreną

JAK ZMNIEJSZYĆ BÓL?

Ból uśmierzyć mogą ułożone na skroniach czy karku, czole zimne okłady. Pomocne będą odprężające kąpiele, spacery na świeżym powietrzu czy odpoczynek, drzemka. Łagodząco działa masaż bolącego miejsca. Można wykorzystać także olejki eteryczne. W przypadku bólów migrenowych zaleca się olejki z lawendy albo z mięty pieprzowej. Do innych niefarmakologicznych metod zmniejszenia intensywności bólu będzie się zaliczać spożywanie słodkich napojów. Niski poziom cukru we krwi może bowiem potęgować pojawiające się objawy. Ze względu na nadwrażliwość na bodźce dźwiękowe i świetlne ulgę będzie przynosić przebywanie w cichym i zaciemnionym pomieszczeniu.

FARMAKOLOGICZNE SPOSOBY ZWALCZANIA BÓLU

Nie ma jednego dobrego lekarstwa na migrenę, dlatego ważne będzie skonsultować się ze specjalistą, który będzie kierował leczeniem. Przewlekły charakter choroby sprawia, że będziemy bardziej narażeni na nadużywanie leków i pojawienie się w związku z tym skutkow ubocznych. Dlatego porada lekarska będzie bardziej wskazana. Celem leczenia będzie przerwanie bólu oraz zapobieganie ponownemu wystąpieniu. Zgodnie z rozróżnieniem mamy preparaty, które będą wstrzymywać napady migreny a także takie, które wykorzystuje się profilaktycznie. Wsród tych najbardziej popularnych znajdują się takie, które mają w składzie kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, naproksen. Leczenie profilaktyczne zaleca się głównie osobom, u których napady pojawiają się stale. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu leki jak propranolol, nadolol czy antenolol. Inaczej niż w przypadku zwykłego bólu głowy migrena nie jest objawem ale sama w sobie jest chorobą.