Naturalne sposoby walki z bólem głowy

Przyczyn bólu głowy jest wiele. Główni winowajcy to najczęściej stres, brak snu, przemęczenie, choroby zatok, odwodnienie organizmu. Jeśli nie chce się brać kolejnej tabletki przeciwbólowej to warto będzie poznać jakie są sposoby na walkę z bolem głowy.

ZIOŁA

Poszukiwania naturalnych lekarstw na bol glowy najlepiej będzie rozpoczynać od zioł. Napar z leczniczych roślin może nie tylko pomagać na bólowe dolegliwości, ale także zmniejszy stres, poprawi samopoczucie. Jeśli ból pojawia się w stresujących sytuacjach to warto będzie wybrać mięte albo melise. Obie rośliny zmniejszają napięcie i przynoszą ulgę w bólu. Na migrenę pomoże również złocień maruna i miłorząb japoński.

Bóle głowy pojawiają się dość często także jako wynik przemęczenia, dlatego dobrze będzie próbować ziól, które maja odprężające działanie. Wśród nich będzie kozłek lekarski bardziej u nas znany jako waleriana. Zioło to ulatwia zasypianie, łagodzi stres i uspokaja. Bardzo skuteczny lek to również kora wierzby białej. Ma ona salicynę, a więc substancję, która ma właściwości przeciwbólowe. To składnik, który znajduje się także w aspirynie.

OLEJKI ETERYCZNE NA BÓL GŁOWY

Stosowanie olejków eterycznych to jeden z najbardziej znanych sposobów na walkę z bólem głowy. Szczególnie często wybiera się olejek lawendowy. Zapach będzie nie tylko powodował relaks i zmniejsza stres, ale także ma działanie przeciwbólowe. Można go będzie stosować w ramach inhalacji leczniczych. Wystarczy kilka kropel do 3 szklanego wrzątku i następnie wdychanie oparów.

Olejki lawendowego można także używać w przypadku masażu głowy. Należy do wmasować w skórę na skroniach, czole czy karku. Podobnie stosować będzie można także olejek z mięty pieprzowej, który będzie pobudzał krążenie krwi, redukuje ból głowy, do leczniczego masażu można wykorzystywać olejek bazyliowy, rozmarynowy oraz goździkowy.

Naturalne sposoby walki z bólem głowy

PRZECIWBÓLOWE KOMPRESY

Na silny ból głowy sprawdzają się także okłady. Szczególnie dobre będą zimne kompresy, które mogą zmniejszać bol. Można także namoczyć ręcznik w chłodnej wodzie i przyłożyć go do czoła. Jeśli ból głowy wynika z infekcji zatok to lepsze będą okłady ciepłe, które udrożnią nos. Warto także stosować lecznicze okłady z soli. Sól podgrzewa się na patelni, a potem wsypuje do bawełnianego woreczka i przykłada na czoło.

DIETA NA BÓL GŁOWY

Okazuje się, że dolegliwości migrenowe mogą wynikać ze złej diety. Czekolada, czerwone wino, sery, kawa, herbata to różne produkty powodujące bóle głowy. Mają one substancje, które zakłócają cyrkulację krwi w mózgu, co powoduje napięcie oraz ból głowy. Jeśli często zdarzają się bóle to warto sprawdzić czy tego typu produktów w diecie nie ma zbyt dużo i dalej powinno się je ewentualnie ograniczać.

Warto także zadbać o menu ze składnikami, które chronią przed bólem głowy a więc wszelkie źródła magnezu. Dobrze sięgać po pestki dyni, sezam, pestki słonecznika, ziemie lniane czy składniki pokarmowe, w których będzie duża dawka kwasów tłuszczowych omega 3, które znajdują się między innymi w rybach.