Domowe sposoby na przeziębienie, katar i kaszel

W zimie łatwo złapać infekcję. Często zdarza się nam zmarznąć, co może wywołać przeziębienie, a nawet grypę. W przypadku grypy konieczna jest wizyta u lekarza, samo przeziębienie możemy natomiast z powodzeniem wyleczyć domowymi sposobami. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci odróżnić grypę od przeziębienia oraz porady, jak wyleczyć katar i kaszel w domu.

Objawy grypy:

  • wysoka gorączka,
  • bóle mięśni i stawów,
  • poczucie rozbicia, niemocy oraz niezdolność do wysiłku.

Objawy przeziębienia:

  • powolny rozwój i łagodny przebieg,
  • niska gorączka,
  • katar,
  • związane z pogodą.

Domowe sposoby na przeziębienie – fakty i mity

W przypadku podejrzenia grypy konieczna jest wizyta u lekarza. Jeśli jednak objawy wskazują na przeziębienie, można sięgnąć po domowe sposoby o przeziębienie. Istnieje wiele domowych sposobów na przeziębienie. Jedne faktycznie działają, inne natomiast wcale nie przyspieszają powrotu do zdrowia.

Domowe sposoby na przeziębienie, katar i kaszel

Do tej drugiej grupy należy picie herbaty z cytryną. Witamina C, która znajduje się w cytrynie, traci bowiem swoje cenne właściwości lecznicze pod wpływem wysokiej temperatury. Jeśli więc zależy nam na leczeniu przeziębienia za cytryny, należy dodawać ją do napojów w temperaturze pokojowej. Bardzo podobnie sprawa wygląda w przypadku herbaty z sokiem malinowym, która nie posiada właściwości stricte leczących przeziębienie.

Najlepszym sposobem na dostarczenie niezbędnych w czasie choroby witamin i minerałów jest jedzenie świeżych owoców i warzyw. W zimie dostęp do nich jest niestety bardzo ograniczony, ale w ich miejsce możemy wprowadzić zdrowe przekąski, do których należą suszone winogrona, jabłka oraz banany. Warto także włączyć do swojej diety chrzan, który jest cennym źródłem witamin A, B i C, olejków lotnych, fitoncydów oraz substancji bakteriobójczych. Chrzan należy jednak spożywać w niewielkich dawkach, aby nie wywołał podrażnienia błon śluzowych.

Domowe sposoby na leczenie kataru i kaszlu

Katar to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów przeziębienia. Według lekarzy nie działają na niego żadne leki, stąd tez popularne powiedzenie, że nieleczony katar przechodzi po 7 dniach, a leczony po tygodniu. Możemy jednak skutecznie złagodzić objawy kataru i kaszlu wykorzystując domowe sposoby na przeziębienie! Można łączyć je z lekami, np. pastylkami na ból gardła, kroplami do nosa oraz syropami.

Dobrym sposobem na katar są inhalacje. Do miski wsypujemy garść koszyczków rumianku i zalewamy je gorącą wodą. Pochylamy się nad miską z głową pod ręcznikiem i wdychamy opary przez kilka minut. Inhalacje pomagają w rozszerzeniu naczyń krwionośnych i zwiększają dopływ krwi do błon śluzowych objętych stanem zapalnym.

Dobrym sposobem na kaszel suchy jest nacieranie klatki piersiowej kamforą. Należy ubrać się ciepło i wygrzewać się w łóżku. Aby szybciej pozbyć się suchego kaszlu warto sięgnąć po napar z prawoślazu i lukrecji. W celu jego przygotowania mieszamy prawoślaz z lukrecją i zalewamy wrzątkiem do 1/3 wysokości szklanki. Należy go pić 3 razy dziennie. Osoby, które borykają się z kaszlem mokrym powinny z kolei sięgnąć po domowy syrop z czosnku. Miażdżymy kilka ząbków i zalewamy je sokiem z dwóch cytryn wymieszanym z odrobiną przegotowanej wody. Taki syrop wypijamy kilka razy dziennie.