Integracja w pracy i jej wpływ na zdrowie psychiczne

Poszukiwanie pracy zawsze jest stresujące, kolejne rozmowy rekrutacyjne pogłębiają uczucie lęku przed pozostaniem osobą bezrobotną. Pozytywny wynik rozmowy o pracę wprawia kandydata w euforyczny nastrój, po opadnięciu emocji może pojawić się strach przed nowym środowiskiem. Pracodawca powinien zadbać o komfort psychiczny wszystkich pracowników, zwłaszcza nowych osób w firmie. Za atmosferę w pracy odpowiedzialni są również współpracownicy, powinno się uczulić również ich na nową sytuację.

Integracja w pracy i jej wpływ na zdrowie psychiczne

Atrakcje na imprezy firmowe sposobem na integrację

Przez dłuższy czas o integracji słyszano jedynie w wielkich korporacjach, na szczęście ten trend uległ odwróceniu. Obecnie również niewielkie przedsiębiorstwa stają w tym aspekcie na wysokości zadania i organizują spotkania. Dlatego właśnie wszelkiego rodzaju atrakcje na imprezy firmowe znajdują wielu zwolenników. Integracja pracowników stała się nieoficjalnym filarem każdej firmy, pracodawcy zaczynają zwracać szczególną uwagę na zgranie całego zespołu. Zdają sobie sprawę, że wpływa to nie tylko na relacje panujące wewnątrz przedsiębiorstwa, ale również pozytywnie wpływają na samopoczucie psychiczne każdego człowieka. Efekty są zauważalne dość szybko, zespół jest scalony, ich poszczególni członkowie mogą liczyć na swoją wzajemną pomoc w wykonywaniu obowiązków. Atrakcje na imprezy firmowe oczyszczają atmosferę, w niektórych ich rodzajach liczy się współpraca i dobry kontakt. Wspólny relaks umożliwia przeprowadzenie wielu nieformalnych rozmów, w ramach których można poznawać się z prywatnego punktu widzenia. Integracja pozwala także na swobodniejsze przyjęcie nowego pracownika, który początkowo może być nieśmiały, niepewny i nieco wycofany.

Formy integracji pracowniczej

W celu organizacji spotkań integracyjnych, pracodawcy starają się zapewnić ciekawe atrakcje na imprezy firmowe. Mogą one przybierać postać festynów, na które można przyjść z całymi rodzinami, podczas nich może okazać się, że istnieje wiele wspólnych tematów – pracowniczych i życiowych. Profesjonalną obsługę takich eventów najlepiej zlecić firmom mającym w ofercie najciekawsze atrakcje dla wszystkich. Dobrym pomysłem jest ponadto zorganizowanie wyjazdów pracowniczych, nierzadko łączy się je z uprawianiem sportów ekstremalnych, wycieczek górskich, rozgrywek drużynowych. Każda integracja w miejscu pracy nie tylko ułatwia kontakty w pracy, ale również wpływa na rozwój osobisty i motywację do polepszenia swoich wyników. Poczucie pracownika, że poza obowiązkami znajduje się czas na rozrywkę powoduje wzmożoną chęć dążenia do kolejnych celów. Przychodzenie do pracy, gdzie liczy się człowiek jest bardzo miłe i przyjemne, doskonała atmosfera może udzielić się wszystkim członkom zespołu. To ludzie tworzą miejsca, dlatego porozumienie między nimi jest jednym z filarów przedsiębiorstwa, bez pracowników żaden szef nie osiągnie sukcesu. Dobre nastawienie, brak konfliktów, personalnych pretensji sprawia, że współpraca przebiega wzorowo i bez animozji, można również liczyć na swoją pomoc.