Kiedy pójść do dermatologa?

Dziesiątki spotkań, spraw i wydarzeń każdego dnia sprawiają, że ciężko jest nam regularnie chodzić na siłownię, a co dopiero pamiętać o regularnych wizytach u lekarza. Postaraj się jednak przynajmniej raz w roku iść do dermatologa, aby dokładnie zbadał Twoją skórę. Zapoznaj się teraz z poważniejszymi problemami skóry, które wymagają wizyty u profesjonalisty.

Kiedy pójść do dermatologa?

Masz pieprzyk, który ma nieregularne granice lub zmienia kształt lub rozmiar.

Większość ludzi ma pieprzyki, piegi lub znamiona. Jednak istnieje ryzyko, że mogą się zmieniać z czasem. Chociaż ich modyfikacja może być całkowicie nieszkodliwa, niektóre objawy sygnalizują coś poważniejszego. Jeśli pieprzyk się zmienił lub zwiększył, a jednocześnie swędzi, krwawi lub się nie goi, jest na ogół pierwszym objawem raka skóry. Ekspozycja na słońce jest główną przyczyną tego problemu, korzystanie z solarium znacznie zwiększa ryzyko. Lampa w solarium emituje bowiem promieniowanie ultrafioletowe, które jest 2-3 razy silniejsze od słońca.

Jeśli czerniak zostanie wcześnie wykryty, często można go chirurgicznie usunąć. Jednak gdy się rozprzestrzeni, co może zdarzyć się dość szybko, znacznie trudniej będzie go wyleczyć. Nawet jeśli nie masz pewności, czy pieprzyk jest powodem do niepokoju, umów się na wizytę u dermatologa. Zbada go dokładnie za pomocą specjalnego narzędzia, zwanego dermatoskopem.

Masz bolesny, torbielowaty pryszcz, którego chcesz się szybko pozbyć.

Te duże, bolesne guzki często pojawiają się przed wielką randką, ważną prezentacją lub inną specjalną okazją. Jest to tak zwany trądzik torbielowaty, który podobnie jak inne formy trądziku, może być czerwony i podrażniony. Może się pojawić stan zapalny. Na szczęście dermatologia gliwice może Ci bardzo pomóc. W przeciwieństwie do zwykłych pryszczy, trądzik torbielowaty nie jest spowodowany niewłaściwą higieną lub brudem.

Jest wynikiem fluktuacji hormonalnych, stresu i bakterii. Dlatego możemy mieć problem z jego kontrolą. Nie zawsze można go uniknąć, zwłaszcza jeśli ma podłoże genetyczne. Najlepszym sposobem na zminimalizowanie wyprysków jest skontaktowanie się z dermatologiem.

Wizyta u dermatologa prawdopodobnie będzie obejmować wstrzyknięcie rozcieńczonego sterydu, aby zmniejszyć ból i stan zapalny. Przyspieszy też gojenie. Chociaż zabiegi mogą się różnić w zależności od pacjenta, mogą obejmować miejscowe retinoidy, Accutane i antybiotyki.

Kiedy pójść do dermatologa?

Twoja skóra jest sucha, swędząca i podrażniony, a krem z kortyzolem nie działa.

Niewielką wysypkę można łatwo wyleczyć w domu, stosując jedną z maści bez recepty. Taką maść możemy kupić w drogerii. Większość ludzi nie zdaje sobie jednak sprawy, że swędząca, łuszcząca się skóra to coś więcej niż sezonowy efekt uboczny. Każdy przypadek jest inny, dlatego wskazana jest wizyta u dermatologa. Po zbadaniu skóry i przejrzeniu historii choroby, lekarz zaleci różne balsamy lub kremy do łagodnych przypadków lub zastrzyki kortykosteroidy w poważnych problemach. Inne opcje obejmują terapię światłem, mokre bandaże, a nawet leki doustne.