Jak wybrać odpowiednią butelkę dla maluszka?

Chociaż nie ma żadnych wątpliwości, że mleko matki jest najlepsze dla maluszka, butelka jest ważnym dodatkiem w dalszej perspektywie. Niezależnie od tego, czy znajdzie się w niej mleko matki, czy odżywka dla niemowląt, butelka jest niezbędna.

Jak wybrać odpowiednią butelkę dla maluszka?

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając butelkę?

Przede wszystkim pamiętaj, że maluszek musi ją polubić. Dzieci karmione piersią mają dokuczliwą kolkę. Powoduje ją nieprawidłowe przejście powietrza. Dlatego zwróć uwagę na antykolkowe butelki dla niemowląt. Sprawdź, czy można je łatwo wyczyścić. Komfort młodej mamy jest równie ważny. Butelki z jednorazowymi wkładkami i szybkimi rozwiązaniami do stylizacji są bardzo wygodne, jeśli masz mało czasu.

Szklane butelki

Jeśli będziesz ostrożna, szklana butelka jest trwalsza i bezpieczniejsza. Nie zawiera chemikaliów i może być używana przez dłuższy czas. Szkło jest przejrzyste, dlatego możesz łatwiej odczytać skalę. Taka butelka jest chemicznie obojętna w zmywarce i kuchence mikrofalowej.

Niestety ma też kilka wad. Może być niebezpieczna, jeśli znajdzie się blisko dziecko bez Twojej kontroli. Czasami pęka pomimo założonego silikonowego rękawa. Jest też cięższa od plastiku. Jeśli jeszcze wlejemy do niej mleko, trzymanie butelki może być niewygodne dla maluszka. Po każdym myciu trzeba ją dokładnie sprawdzić.

Plastikowe butelki

Są lekkie, niedrogie i mocne. Nie pękają, ale czasami mogą zawierać szkodliwe substancje chemiczne, takie jak BPA. Szukaj więc bezpiecznych butelek bez BPA, BPS i ftalanów. Wymieniaj je co kilka miesięcy. Zwróć uwagę na to, czy nadają się do recyklingu.

Niestety nie można ich myć w zmywarce i podgrzewać w kuchence mikrofalowej. Szklane butelki są bardziej przyjazne dla środowiska.

Butelki jednorazowe

Jednorazowe butelki są wygodne, ponieważ nie trzeba ich czyścić. Świetnie sprawdzą się w czasie podróży. Niestety wkładki  są również plastikowe i podatne na zniszczenia. Możesz mieć trudności z wlaniem mleka do takiej butelki, szczególnie w podróży. W dłuższej perspektywie okażą się drogie.

Jak wybrać odpowiednią butelkę dla maluszka?

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Na początku wybierz dla noworodka butelki o pojemności 150 ml. Z czasem możesz wybrać większe-250 ml. Starszy maluszek ma większy apetyt. Wybierz butelkę tej samej marki co laktator. Dzięki temu możesz odciągać mleko prosto do niej. Odpowiednie przechowywanie, podgrzewanie i karmienie zmniejsza ryzyko manipulacji i infekcji u niemowlaka.

Modele z szerokimi szyjkami można łatwiej wyczyścić. Zwróć uwagę na system antykolkowy. Wyraźne oznaczenia pomiarowe są zawsze dodatkowym plusem. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedzieć, ile mleka dałaś dziecku.

Zwróć też uwagę na smoczek do butelki. Zobacz, czy wygląda i działa podobnie, jak kobiecy sutek. Wtedy dziecko będzie miało prawidłowy odruch ssania. Wyróżnia się szerszą i grubszą podstawą. Dzięki temu dziecko łatwo przejdzie z piersi do  butelki. Mocna, szeroka podstawa eliminuje wylewania się mleka i napojów po bokach. Każde dziecko jest inne. Dlatego starannie dopasuj smoczek do swojego maluszka. Możesz znaleźć modele wyposażone w system antykolkowy.