Dobieranie soczewek - na czym polega badanie okulistyczne i jak się do niego przygotować?

Soczewki kontaktowe to komfortowy sposób na korekcję różnorakich wad wzroku. Ich dobór powinien być jednak poprzedzony badaniem wzroku, które pozwala między innymi ocenić jak bardzo natężona jest wada i potem dobrac do niej stosowną metodę korekcji. Badanie wzroku jest konieczne do tego, by oceniać stan zdrowia oczu i wykluczyć ewentualnie istniejące przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych. W przypadku osób, które mają problemy ze stanami zapalnymi narządu wzroku czy ciężkimi urazami rogówki korekcja soczewkami będzie niewskazana. Na podstawie badania okulistycznego specjalista może miedzy innymi określić jakie jest natężenie wady a także szukać dobrych soczewek, by ich noszenie było komfortowe i dawało efekty.

BADANIE WZROKU - JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

Pełne badanie wzorku będzie zajmowało mniej więcej około godziny więc warto mieć na to odpowiednia ilość czasu wolnego. Do okulisty należy udać się bez makijażu, szczególnie gdy chodzi o rzęsy i powieki. Resztki kolorowych kosmetyków mogą bowiem utrudniać dokonania odpowiedniej oceny różnych struktur oka. Precyzyjna ocena dna oka będzie możliwa po tym jak wcześniej odpowiednio zakropli się oko specjalnym lekiem, dzięki czemu rozszerzone będą źrenice. Na skutek działania preparatu pacjent może nieco gorzej widzieć, dlatego po tym jak opuści się gabinet okulistyczny nie będzie wskazane samodzielne prowadzenie pojazdów. Badanie wzorku będzie bezbolesne, jednak u osób wrażliwych może to powodować dyskomfort.

Dobieranie soczewek - na czym polega badanie okulistyczne i jak się do niego przygotować?

BADANIE OKULISTYCZNE - NA CZYM POLEGA?

Podstawowe badanie wzorku u okulisty będzie zawsze związane z wywiadem lekarskim. Specjalista najczęściej będzie pytać o dolegliwości, jakie skłoniły pacjenta do umówienia się na wizytę. Koniecznie trzeba opowiedzieć o ewentualnych chorobach, urazach czy operacjach oczu. Również jeśli chodzi o dotychczasową korekcję wad wzroku. Dla lekarza ważne będzie to czy w rodzinie nie występowały takie schorzenia jak zaćma czy jaskra.

Badanie ostrości wzroku to podstawowe badanie okulistyczne, na podstawie którego lekarz będzie oceniał jaka jest jakość widzenia z różnych odległości. Jednym z elementów będzie czytanie tablicy Snellena, która wypełniona jest znakami i cyframi, które różnią się wielkością między sobą. Zadaniem pacjenta będzie odczytywanie symboli, jakie specjalista będzie wskazywał. Badanie komputerowe wykonuje się, by ocenic czy aparat optyczny jest sprawny i ewentualnie jaką ma wade. Polega to na skierowaniu do wnętrza oka wiązki promieniowania podczerwonego, które jest nieszkodliwe dla badanej osoby. Pacjent kilka sekund patrzy w niewielki otwór i widzi fotografię a tam oddalony obiekt. Badanie komputerowe będzie dla lekarza wskazówką jaką metodę korekcji dla takiego pacjenta najlepiej wybierać. Jeśli badania podstawowe nie dadzą informacji o tym jaki problem w danym przypadku występuje będzie można również pomyśleć o tym, by wykonać dodatkowe badania jak pole widzenia czy USG gałki ocznej.

DOBIERANIE SOCZEWEK W GABINECIE OKULISTYCZNYM

Po zbadaniu oka lekarz będzie mógł wybierać odpowiedni rodzaj szkiełk kontaktowych. Rozróżnia się soczewki toryczne, progresywne czy sferyczne. Każda z nich ma swoją charakterystykę i służy do korygowania konkretnej wady wzroku, dlatego lekarz ma za zadanie dopasować konkretne rozwiązania do potrzeb danego pacjenta, by w skuteczny sposób zadbać o korekcję wady wzroku jaka będzie dotyczyła danej osoby. Warto oczywiście skorzystać z pomocy lekarza przy wyborze odpowiednich soczewek, by rzeczywiście zagwarantować sobie korekcje wzorku na odpowiednim poziomie.