Jak wygląda rehabilitacja po artroskopii kolana?

Powrót do zdrowia po artroskopii kolana może się różnić w zależności od rodzaju wykonanego zabiegu i tego, czy problematyczne struktury zostały naprawione lub usunięte ze stawu kolanowego. Specjalista zaleci ograniczenie aktywności na początkowych etapach rekonwalescencji, dopóki kolano się nie zagoi i nie ustabilizuje. Fizjoterapia odgrywa tutaj niezwykle ważną rolę. Pomaga bezpiecznie i bezboleśnie wrócić do codziennych czynności.

Porady dotyczące rekonwalescencji po artroskopii

Prawdopodobnie poczujesz się zmęczony i oszołomiony po znieczuleniu ogólnym, dlatego poproś kogoś, by zawiózł Cię do domu i został z Tobą przez pierwsze 24 godziny. Większość pacjentów dochodzi do siebie po znieczuleniu w ciągu 48 godzin. Jeśli lekarz tak zalecił, podnieś kończynę i używaj okładów z lodu, by złagodzić obrzęk i ból. Pamiętaj, by przed wejściem do wanny lub pod prysznic, zakryj opatrunki plastikową torbą. Jeśli jednak opatrunki zmoczą się lub odpadną, należy je wymienić. Zazwyczaj nie będą Ci już potrzebne po 5-10 dniach po zabiegu. Rany powinny się zagoić w ciągu kilku dni. Jeśli chirurg zastosował nierozpuszczalne szwy, należy je wyjąć po 1-2 tygodniach. Kilka tygodni po operacji będziesz mieć wizytę kontrolną. 

Jak wygląda rehabilitacja po artroskopii kolana?

Aktywność po operacji

Odpocznij, gdy poczujesz się zmęczony. Wysypiaj się, by szybciej wrócić do zdrowia, Użyj poduszek, aby podnieść kostkę i nogę powyżej poziomu serca. Lekarz poinformuje Cię, kiedy i jak długo możesz chodzić po operacji. Stopniowo zwiększaj długość spacerów. Dzięki temu poprawisz przepływ krwi, wesprzesz. Najprawdopodobniej przydadzą Cię się kule lub laska. Po pewnym czasie lekarz może zalecić jazdę na rowerku stacjonarnym przez 20-30 minut. 

Poruszaj palcami i kostką w takim zakresie, na jaki pozwalają Ci bandaże. Zegnij i wyprostuj powoli kolano kilka razy w ciągu dnia. W zależności od powodu operacji, lekarz lub fizjoterapeuta przygotuje plan ćwiczeń. Wstrzymaj się z jakąkolwiek aktywnością, jeśli poczujesz ostry ból. 

Biorąc pod uwagę Twój stan zdrowia, fizjoterapeuta opracuje plan leczenia. Odpowiednie zabiegi złagodzą ból, poprawią zakres ruchu kolana. Dodatkowo wzmocnią siłę mięśni czworogłowych, ścięgien podkolanowych i mięśni pośladkowych. Pamiętaj, by podczas ćwiczeń wykonywać delikatne ruchy. Unikaj podskakiwania i nadmiernego rozciągania.