Mammografia - co warto wiedzieć?

Ryzyko wystąpienia choroby piersi zwiększa się wraz z wiekiem, co odzwierciedla wysoką śmiertelność kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Mammografia pomaga we wczesnym wykrywaniu zmian i diagnozowaniu raka piersi. Zaleca się więc rutynowe badania mammograficzne kobietom, które już nie miesiączkują.

Co to jest mammografia?

Mammografia jest metodą obrazowania, która ujawnia wnętrze tkanki piersi. Pomaga w wykrywaniu wczesnej choroby piersi, zwłaszcza raka piersi należącego do nowotworów złośliwych. Podczas mammografii, urządzenie zwane mammogramem wytwarza światło rentgenowskie. Badanie to nie wymaga specjalnego treningu ani przygotowań. Warto jednak wybrać odzież, która ułatwia rozbieranie się do pada. Nie należy również używać balsamu lub innych naskórnych kosmetyków, ponieważ zawierają one składniki, które wydają się bardzo podobne do komórek chorobowych. Poza tym, mammografia nie wymaga specjalnego szkolenia. Samo badanie jest przeprowadzane przez lekarza lub zespół lekarski.

Przeciwwskazania do mammografii

Badania mammograficzne w pierwszej części cyklu wykluczają możliwość niepotwierdzonej ciąży, która jest jedynym przeciwwskazaniem do MRITG. Promieniowanie jest potencjalnie niebezpiecznym i szkodliwym czynnikiem wpływającym na płód nawet przy małej dawce.

Mammografia - co warto wiedzieć?

Gdzie można wykonać mammografię?

Mammografię można wykonać w prywatnych i publicznych ośrodkach zdrowia. W Polsce prowadzona jest również akcja, w ramach której w różnych miastach zatrzymuje się tzw. mammobus. Lista godzin zatrzymania autobusów jest dostępna online i w obiektach NFZ. Mammobusy korzystają z tego samego sprzętu, co urządzenia stacjonarne.

Jak wygląda mammografia?

Mammografia to nieinwazyjne badanie piersi promieniem rentgenowskim. Pozwala ona  zobaczyć zmiany, które tworzą się w obszarze tkanki. W tym teście każda pierś powinna być umieszczona na specjalnej "półce" i jest delikatnie ściskana przez dwie płytki. W związku z tym podczas badania mammograficznego kobietom towarzyszy dyskomfort, który jest jednak krótkotrwały. Samo badanie trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund.