Cukrzyca u dzieci – pierwsze oznaki

Jeszcze kilkanaście lat temu uważało się, że cukrzyca to choroba dominująca głównie u osób starszych. Obecnie na cukrzycę każdego roku zapada tysiące osób na całym świecie, w tym także dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Choroba stanowi coraz większe wyzwanie dla medycyny i szacuje się, że do 2030 roku cukrzyca będzie jedną z siedmiu najczęstszych przyczyn zgonów. O ile w przypadku dorosłych o wiele łatwiej stwierdzić tę cywilizacyjną chorobę, tak u dzieci jest znacznie trudniej ją wykryć. Jakie są pierwsze oznaki cukrzycy u dzieci?

Cukrzyca typu 1

Pierwszy typ cukrzycy jest chorobą autoimmunologiczną, a mechanizm jej powstawania nie jest jeszcze całkowicie znany lekarzom. Dziecko może nabyć cukrzycę typu 1 drogą dziedziczenia genetycznego. W ostatnich latach zauważa się znaczny wzrost zachorowań na cukrzycę typu 1 u dzieci do 5 roku życia. Źródło tej choroby tkwi w niedoborze insuliny produkowanej w trzustce. Przyjmowane pokarmy nie docierają więc do poszczególnych komórek ciała i nie są prawidłowo metabolizowane. Przekłada się to bezpośrednio na zmniejszenie masy ciała dziecka przy równoległym wzroście apetytu.

Objawy cukrzycy typu 1

Prócz wspomnianej wyżej utraty masy ciała, cukrzyca u dzieci charakteryzuje się także innymi objawami. W pierwszej kolejności zauważalne jest wzmożone pragnienie – mowa tutaj o ilościach płynów, które znacznie przewyższają dotychczasowe dzienne zapotrzebowanie u dziecka. Analogicznie do tego wzrasta częstotliwość oddawania moczu, pojawia się również moczenie nocne lub częste wędrówki do toalety w przerwie na sen. Dziecko chorujące na cukrzycę skarży się na skurcze w łydkach, będące konsekwencją niedoboru potasu, czuje się osłabione, zmęczone i śpiące. Reakcja organizmu na wysokie stężenie cukru to zaburzenia widzenia, a w stanach zaawansowanych pojawia się również charakterystyczny zapach acetonu z ust.

Cukrzyca u dzieci – pierwsze oznaki

Cukrzyca typu 2

Ten typ choroby diagnozowany jest głównie u dzieci z nadwagą, której przyczyną jest niewłaściwa dieta oraz niewielka aktywność fizyczna. Choroba rozwija się stopniowo, nie dając początkowo żadnych objawów. Pierwszym etapem leczenia cukrzycy typu 2 jest zmiana nawyków żywieniowych, obniżenie masy ciała i włączenie regularnych ćwiczeń. Wdrożenie powyższych zaleceń w życie pozwala na ustabilizowanie pracy trzustki, dzięki czemu zbędne jest leczenie farmakologiczne.

Objawy cukrzycy typu 2

Ten typ choroby daje podobne objawy jak cukrzyca typu 1. Do objawów klinicznych należy wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, ogólne osłabienie, rozdrażnienie, utrata dotychczasowej energii do zabawy i nauki. U dziecka chorującego na cukrzycę pojawiają się infekcje układu moczowo-płciowego, a także sucha i swędząca skóra. U małoletniego można zaobserwować częste napady głodu, których efektem jest zwiększająca się masa ciała. Choroba może mieć także podłoże genetyczne i pojawić się u dziecka o prawidłowej wadze. Wówczas prócz przestrzeganej diety, młody diabetyk musi przyjmować leki zmniejszające insulinoodporność.